Co na wypadanie włosów? Jakie są przyczyny i jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Categories Uroda, ZdrowiePosted on
Kobieta z długimi włosami

Wypadanie włosów nie jest tylko problemem męskim, bo i wiele kobiet skarży się na tę dolegliwość. To, że tracimy włosy, jest rzeczą całkiem normalną, jeżeli jednak po każdym myciu i czesaniu widzimy sporej wielkości kłębki włosów, może to świadczyć o jakimś poważniejszym problemie. Jakim? Jak sobie z tym radzić?

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów jest czymś w pełni naturalnym i każdy z nas traci je codziennie w określonej ilości. Jeżeli jednak ilość wypadających włosów jest naprawdę duża, nie należy tego ignorować. Wówczas najlepiej zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy, a może być ich kilka.

Po pierwsze nieodpowiednie traktowanie włosów – nadmierna stylizacja, farbowanie, używanie suszarek, prostownic i innych urządzeń. Zbyt częste napinanie włosów, np. przez wiązanie ich w koński ogon także ma wpływ na ich kondycję.

Po drugie – dieta. Gdy w naszym organizmie zaczyna brakować witamin i minerałów może się to objawiać na różne sposoby, między innymi przez wypadanie włosów. Wtedy wystarczy zmienić sposób odżywiania czy zacząć sięgać po suplementację, by wyrównać braki w organizmie.

zobacz:  Jak dobrać krem pod oczy odpowiedni do wieku?

Po trzecie – choroba. Łykanie tabletek nic nie da, jeżeli przyczyną wypadania włosów będzie jakaś choroba, na przykład anemia, odbywanie chemioterapii, choroby zakaźne czy choroby ogólnoustrojowe.

Warto też wymienić inne przyczyny, które mogą mieć wpływ na wypadanie włosów, jak stres, choroby psychiczne, palenie papierosów, zimne powietrze, promieniowanie UV, wahania wilgotności powietrza. Jak więc widać powodów może być naprawdę wiele i tylko prawidłowe określenie przyczyny pozwoli nam na zwalczenie wypadających włosów.

Jak zdiagnozować przyczyny wypadania włosów?

Często jest tak, że nie jesteśmy w stanie określić jednoznacznej przyczyny łysienia, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby skonsultowanie się z lekarzem specjalistą z tej dziedziny – trychologiem. Na podstawie wywiadu lekarskiego, a także przeprowadzonych badań, będzie można znaleźć przyczynę, a tym samym dobrać też odpowiednią metodę do walki z wypadającymi włosami.

Akcesoria do włosów

Jaki sposób na wypadające włosy?

Najlepszego sposobu nie ma, poza tym trzeba znać przyczynę, by wiedzieć jaki podjąć działania. Jeżeli winą za ten stan rzeczy odpowiadają braki witamin i minerałów, suplementy diety (witamina H, biotyna, witaminy z grupy B, wyciągi ze skrzypu polnego) czy zmiana sposobu odżywiania wystarczy. Można też wcierać w skórę włosów specjalne preparaty, które mają za zadanie wzmocnić strukturę włosa. Można je także wykonać samodzielnie (mieszanka z jajek, masaż olejem rycynowym czy mieszanka z awokado). Należy jednak pamiętać o jednym – takie kuracje zazwyczaj są długotrwałe i pierwsze efekty będą widoczne dopiero po kilku miesiącach.

zobacz:  Jaki prezent na ślub? Co dać parze młodych z okazji ślubu?

Jakie kosmetyki na wypadające włosy?

Oprócz typowych domowych sposobów, na rynku można znaleźć całe mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do wypadających włosów. Zaliczają się do tego zarówno szampony, jak i odżywki. Ich głównym zadaniem jest nie tylko powstrzymanie nadmiernego wypadania, ale i wzmocnienie włosów, a także w wielu przypadkach stymulowanie ich wzrostu. Odpowiednia pielęgnacja włosów to podstawa, nawet jeżeli nie jest to główna przyczyna ich wypadania. W kwestii doboru kosmetyków, zawsze można zapytać się o to lekarza, który powinien rozeznawać się na tym polu i wiedzieć, które z nich rzeczywiście mogą pomóc, a przy których „przeciwdziałanie wypadaniu włosów” jest tylko chwytem marketingowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *