Jak skutecznie wybielić zęby?

Categories Uroda, ZdrowiePosted on
Kobieta z białymi zębami gryzie marchewkę

Każdy pragnie mieć olśniewające, śnieżnobiałe zęby, niezależnie czy jest kobietą, czy mężczyzną i czy ma lat naście czy kilkadziesiąt. Prawda jest bowiem taka, że piękny uśmiech składa się na część naszego wizerunku, to właśnie na jego podstawie możemy ocenić czy ktoś jest atrakcyjny czy nie. Jak zatem skutecznie wybielić zęby? Przedstawiamy zarówno domowe metody jak i te dostępne w gabinetach stomatologicznych.

Od czego zależy kolor zębów?

Niestety nie wszystkie osoby mogą pochwalić się białymi zębami, ich rzeczywisty odcień zależy tu w dużej mierze od genów. Można więc spotkać zęby o zabarwieniu kości słoniowej, szaroniebieskie i szarobrunatne. Za kolor zębów należy obwiniać nie tylko geny – trzeba to przyznać – czas również nie jest łaskawy dla szkliwa. Z wiekiem staje się ono coraz cieńsze, a co za tym idzie prześwituje spod niego ciemniejsza zębina. Sami również nieraz jesteśmy sobie winni, że mamy zęby jakie mamy. Picie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, palenie papierosów czy nawet przyjmowanie antybiotyków i żelaza potrafi wpłynąć na wygląd uzębienia.

zobacz:  Dżinsy idealnie skrojone - jak dobrać spodnie do sylwetki?

Szczoteczka do zębów, pasta i szklanka

Wybielanie zębów domowymi metodami

Zanim przejdziemy do opisywania bardziej zaawansowanych sposobów wybielania zębów u dentysty, zaczniemy od domowych metod. One tak naprawdę wcale nie są gorsze od tych profesjonalnych, wszystko zależy od naszego organizmu i oczywiście od powstałych na zębach przebarwień.

Zęby można wybielić w domu dodając do pasty do zębów kurkumy czyli orientalnej przyprawy stosowanej w kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pastę z kurkumy przygotować samemu. Wystarczy zmieszać łyżkę kurkumy, łyżkę oleju kokosowego i kilka kropel olejku eterycznego z mięty, a następnie umyć zęby tą mieszanką. Efekty będą widoczne już po kilku dniach. Kolejnym sposobem na wybielenie zębów w domu jest płukanie jamy ustnej olejem – do tego celu używa się oleju kokosowego, rzepakowego, słonecznikowego, lnianego lub sezamowego. Samo płukanie powinno trwać około 15 minut.

Bardzo dobre rezultaty daje także szczotkowanie zębów pastą z dodatkiem węgla aktywnego – można także samemu sporządzić taką pastę. Jednak osoby o nadwrażliwych zębach nie powinny korzystać z tej metody zbyt często. Starym i nadal popularnym sposobem domowego wybielania jest także używanie sody oczyszczonej – jest to dość ryzykowne, gdyż grozi uszkodzeniem szkliwa i nadwrażliwością zębów.

zobacz:  Jakie rodzaje, typy sukienek warto mieć w swojej szafie?

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Bardzo skutecznym sposobem profesjonalnego wybielania zębów jest zastosowanie preparatu wybielającego – rozjaśnia on zęby do około 5 tonów, a poza tym efekty są tu widoczne natychmiast. Kolejną metodą jest wybielanie z użyciem nakładek wybielających. Dopasowuje się je do kształtu zębów na podstawie odcisku uzębienia wykonanego u protetyka. Dentysta natomiast dobiera żel o odpowiednim stężeniu, a sam zabieg wykonuje się potem w domu.

Gabinet dentystyczny

Inne metody wybielania zębów

Bardzo skuteczną metodą wybielania zębów jest także laser. Zabieg przebiega przy użyciu promieni światła o odpowiedniej długości fal emitowanych za pomocą lasera. Oczywiście bardzo ważna jest także higiena jamy ustnej – odpowiednio długie szczotkowanie zębów i używanie specjalnych płynów do płukania na pewno pomogą w utrzymaniu zdrowych i bielszych zębów. Sporo osób decyduje się na elektryczne szczoteczki do mycia zębów, które czyszczą lepiej od klasycznych i pomagają usunąć resztki pokarmów ze szczelin międzyzębowych. Mniej znaną metodą wybielania zębów jest tez stosowanie licówek czyli cienkich płytek (często z porcelany) przyklejanych do przedniej powierzchni zębów. Alternatywą dla licówek jest żywica kompozytowa, którą układa się według kształtu zęba, a potem specjalnie utwardza.

zobacz:  Czy da się wybielić zęby domowymi sposobami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *