Jak olej arachidowy pomaga w pielęgnacji skóry?

Categories Uroda, ZdrowiePosted on
olejek z ręcznikami i świeczkami

Naturalne tłuszcze roślinne są coraz chętniej stosowane nie tylko w kuchni, ale również w profilaktyce prozdrowotnej i w pielęgnacji. Co w przypadku oleju arachidowego? Jak wpływa na skórę i włosy? Wyjaśniamy!

Olej arachidowy – zastosowanie

Olej arachidowy to nic innego, jak olej pozyskiwany z orzeszków ziemnych. Ma delikatnie słodkawy smak, jest więc chętnie stosowany w kuchni. Ten tłuszcz jadalny jest smacznym dodatkiem do wielu dań. Tłoczony na zimno olej arachidowy szerzej opisuje spichlerz-zdrowia.pl, wyjaśniając jego pełne zastosowanie. Okazuje się bowiem, że ma nie tylko walory smakowe, ale i znacznie więcej właściwości.

Olej arachidowy – właściwości

Przede wszystkim olej tłoczony z orzechów arachidowych jest bardzo smaczny. Właśnie dlatego doceniany jest w przemyśle spożywczym. Olej z orzeszków ziemnych tłoczony na zimno ma żółty kolor, orzechowy, słodki smak i przyjemny zapach. Z powodzeniem znajduje zastosowanie w przygotowywaniu różnego typu potraw, sosów, marynat i dressingów. Używa się go nie tylko na zimno, ale i do smażenia, choć to warto robić z umiarem.

To, co doceniane w nierafinowanym oleju arachidowym, to duża zawartość przeciwutleniających polifenoli. Dzięki nim możliwa jest neutralizacja szkodliwego działania wolnych rodników. Zaleca się go więc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera, niektóre nowotwory i choroby przewlekłe. Olej arachidowy ma wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – kwasu oleinowego. Dzięki temu pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie – uniknąć dolegliwości kardiologicznych. W oleju arachidowym jest też resweratrol, a więc najsilniejszy przeciwutleniacz. Oprócz właściwości prozdrowotnych docenia się również olej z orzeszków arachidowych za to, jak korzystnie wpływa na urodę. Na co pomaga?

Olej arachidowy w kosmetyce

Olej tłoczony na zimno z orzeszków arachidowych może być stosowany w pielęgnacji skóry. Dzięki witaminie A i E doskonale nawilża, zapewniając jej zdrowy, młodzieńczy wygląd. Olej z orzeszków arachidowych pomaga w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, miejscowe atopowe zapalenie skóry i inne podrażnienia wiążące się z łuszczeniem się naskórka. Mówi się o jego pozytywnym łagodzącym działaniu na skórę podrażnioną po opalaniu. Dzięki niemu można opóźnić starzenie się skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek, nieestetycznych przebarwień i innych oznak starzenia się cery.

Olej arachidowy na włosy

Zimnotłoczony olej arachidowy można stosować również na włosy. Osoby zmagające się z łupieżem mogą zastosować jego mieszankę z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego i soku z cytryny.

Olejek z orzeszków arachidowych pomaga również w odżywieniu cienkich, wysuszonych, rozdwojonych i zniszczonych włosów. Dzięki niemu włosy stają się bardziej błyszczące, odżywione i zregenerowane.

Oczywiście zarówno prozdrowotne, jak i pozytywne oddziaływanie na urodę daje spożywanie oleju. Jest on bogaty w dobre tłuszcze, witaminy. Warto, by okazyjnie pojawiał się w diecie każdego z nas.

2 comments

  1. Nigdy o tym nie pomyślałam, żeby użyć oleju w pielęgnacji. Taki tłuszcz? Ale skoro pomaga, to może warto? Przerwie świątecznej wypróbuję. Może to będzie moja tajna broń na poprawę kondycji włosów?

  2. Ja korzystam z oleju arachidowego na włosy, są potem CUD MIÓD, żadna odżywka nie robi mi takich miękkich włosów jak olejowanie, no po prostu kocham <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *