5 przepisów na naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, włosów i paznokci

Categories Uroda, ZdrowiePosted on
Naturalny kosmetyk

Wiele kobiet jest sceptycznie nastawionych do naturalnej pielęgnacji ciała ze względu na cenę ekologicznych kosmetyków, które nie zawierają drażniących, toksycznych składników. Warto jednak wiedzieć, że dbanie o ciało, włosy czy paznokcie można rozpocząć… w swojej kuchni! Lub z pomocą niedrogich półproduktów, które dostępne są w sklepach internetowych. A jak zacząć?

  1. Odżywczy balsam do ciała
  2. Oczyszczająco-nawilżająca maseczka do twarzy
  3. Ziołowy tonik do każdego typu cery
  4. Płukanka do włosów z siemienia lnianego
  5. Olej rycynowy na paznokcie

1. Odżywczy balsam do ciała

Myślisz, że stworzenie balsamu do ciała jest czasochłonnym i kosztownym zajęciem? Nic bardziej mylnego! Wystarczy znać „sekret” na błyskawiczny krem do pielęgnacji ciała z masła shea, wosku pszczelego i oliwy z oliwek.

Co trzeba zrobić? Jedną porcję wosku pszczelego oraz jedną porcję masła shea musisz rozpuścić w kąpieli wodnej (zacznij do wosku pszczelego, ponieważ dłużej się rozpuszcza). Gdy uzyskasz płynną masę, dodaj jedną porcję oliwy z oliwek oraz – opcjonalnie – kilka kropel ulubionego zapachu olejku eterycznego. Szybko wymieszaj i przelej całość do przygotowanych wcześniej pojemniczków. Liczy się czas, ponieważ masa stosunkowo szybko zastyga.

zobacz:  Jak skutecznie wybielić zęby?

Do tego sprawdzą się równie dobrze foremki na lód, jak i silikonowe kokilki na muffiny. Balsam jest twardy, dlatego trudniej będzie go rozprowadzić na skórze, jednak ma to swoją zaletę – będziesz mimowolnie wykonywać masaż, który pobudzi krążenie. Możesz też dodać połowę porcji masła shea i połowę kakaowego lub zwiększyć ilość oliwy – wtedy krem będzie łatwiejszy w aplikacji.

Domowy balsam

2. Oczyszczająco-nawilżająca maseczka do twarzy

Czy drożdże służą u Ciebie wyłącznie do przygotowania pysznych ciasta, bułeczek i chlebów? Podczas następnego pieczenia nie pozwól, aby drożdże, które Ci pozostały, wysychały w lodówce – wykorzystaj je do przygotowania oczyszczająco-nawilżającej maseczki do twarzy. Co Ci jest potrzebne?

Drożdże, jogurt naturalny, miód oraz węgiel aktywowany. Drożdże są świetnym sposobem na trądzik, zapchane pory i wągry, dogłębnie oczyszczają skórę. A jeśli dodasz do całości węgiel aktywowany, który został doceniony w kosmetyce, uzyskasz jeszcze lepszy efekt.

Węgiel możesz kupić w aptece, w kapsułkach (trzeba je otworzyć) lub w sklepach internetowych, w wersji sproszkowanej. Jeśli będziesz częściej z niego korzystać, to drugie rozwiązanie bardziej Ci się opłaci.

zobacz:  Jakie rodzaje, typy sukienek warto mieć w swojej szafie?

A jakie proporcje należy zastosować? Jest to tak naprawdę mało istotne – na początku wymieszaj drożdże z taką ilością jogurtu, aby całość była dość gęsta, nie spływała z twarzy. Wtedy dodaj pozostałe składniki.

3. Ziołowy tonik do każdego typu cery

Wiesz, że w kilka minut możesz stworzyć swój własny tonik? Wystarczy przygotować suszone zioła dostosowane do Twojego typu cery (np. ziele ogórecznika dla suchej skóry), cytrynę, olejek eteryczny i dobrej jakości, nierafinowany olej roślinny.

1 łyżeczkę ziół zaparz w 100 ml wody (możesz dodać jej trochę więcej, bo w czasie gotowania część wody wyparuje). Gdy napar ostygnie, przecedź go do szklanej buteleczki, dodaj kilka kropel cytryny, olejku eterycznego oraz łyżkę oleju (może to być zarówno oliwa z oliwek, jak i olej lniany czy z ostropestu). Całość wymieszaj i trzymaj w lodówce – „data ważności” takiego toniku upływa po ok. dwóch tygodniach od przygotowania, dlatego nie warto robić go na zapas. Zimą możesz dodać do niego octu jabłkowego, który przedłuży jego trwałość oraz – przy okazji – rozjaśni i wyrówna koloryt Twojej cery.

zobacz:  Cellulit - jak się go pozbyć domowymi sposobami?

Olejki eteryczne

4. Płukanka do włosów z siemienia lnianego

Marzysz o gładkich, lśniących włosach jak z reklamy? A wiesz, że możesz uzyskać taki efekt stosując… płukankę z siemienia lnianego? Jest ona naprawdę prosta w przygotowaniu! Musisz jedynie chwilę pogotować siemię lniane (proporcje znów nie mają tu większego znaczenia, najczęściej wystarczy ok. 1 łyżki ziarenek), po czym odcedzić płyn na sitku (nie wyrzucaj siemienia – po zmieleniu może stanowić nawilżającą maseczkę na twarzy).

Dolej wody (wtedy płukanka od razu będzie gotowa do zastosowania) i użyj tak przygotowanego płynu podczas ostatniego spłukiwania włosów. Możesz dodać do płukanki kilka łyżek octu jabłkowego, który ma działanie wygładzające.

5. Olej rycynowy na paznokcie

Wiesz, że nie potrzebujesz kosztownych odżywek, aby Twoje paznokcie były mocne, trwałe i lśniące? Musisz jedynie pamiętać o regularnym nakładaniu na nie oleju rycynowego, np. przy pomocy wacika. Olejek przyśpiesza wzrost paznokci, utwardza płytkę oraz nadaje jej gładkości i blasku. Dzięki temu zmniejszysz też ryzyko ich pękania oraz rozdwajania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *