Co to jest szminka, kto wymyślił szminkę, od kiedy ją znamy?

Categories UrodaPosted on
Stojąca na stole szminka w kolorze bladego różu

Dostępna jest w różnych odcieniach, znają ją kobiety na całym świecie, a wiele z nich używa jej codziennie, aby podkreślić swoje usta — szminka, czyli kosmetyk, który nierozerwalnie kojarzy się z kobiecością. Czym jest w zasadzie szminka? Kto ją wymyślił i od kiedy jest znana? Z naszego artykułu dowiesz się, jak jest historia szminki do ust.

Z czego jest zrobiona szminka?

Najczęściej zadawanym przez kobiety pytaniem jest to, jak dobrać kolor szminki, jednak niewiele osób zastanawia się nad tym, z czego jest zrobiona. Czym tak naprawdę jest kosmetyk, którym wiele kobiet podkreśla swoje usta? Stosując uproszczenie, można powiedzieć, że szminka to tłusty kremu i barwnik. Jednak jej skład zazwyczaj jest bardziej złożony.

Najczęściej do produkcji szminek wykorzystuje się wosk — np. pszczeli, kandelilla, mikrokrystaliczny, palmowy (carnauba) czy też spermaceti (substancja pozyskiwana z mrożenia oleju wielorybiego). Dzięki temu pomadka ma odpowiedni kształt, nadaje ustom elastyczności i chroni je przed wysychaniem.

Kolejnym składnikiem szminki jest olej (rycynowy, kokosowy, masło kakaowe, oliwka, wazelina lub lanolina). Odżywia i zmiękcza on skórę ust, a także chroni ją przed utratą wilgoci i wspomaga rozpuszczanie się barwnika. Sama substancja koloryzująca powstaje zwykle z koszenily pozyskiwanej z czerwców kaktusowych, dodatku kwasu borowinowego czy dwutlenku tytanu.

Innymi składnikami szminek są: witaminy (np. regenerująca witamina A i zapobiegająca starzeniu się skóry witamina E), filtry przeciwsłoneczne, ekstrakt z aloesu, aminokwasy oraz kolagen.

Od kiedy znamy szminkę?

Historia pierwszych pigmentów, którymi kobiety barwiły usta, sięga starożytności. Królowa Nefretete dla podkreślenia swojej urody używała substancji koloryzującej już w 1340 r. p.n.e., natomiast królowa Kleopatra malowała usta karminowym barwnikiem ze chrząszczy.

W starożytnej Grecji szminkę używały głównie kobiety o lekkich obyczajach, co na długi czas zdemonizowało stosowanie tego kosmetyku. W XVI wieku angielskiej królowej Elżbiecie I udało się nieco odczarować negatywny wizerunek koloryzującej pomadki do ust, ponieważ użyła jej do zrobienia makijażu przedstawiającego obraz nieskalanej dziewicy.

Jednak oficjalnie pierwsza szminka pojawiła się dopiero w Paryżu w 1884 roku. W jej skład wchodził olej rycynowy, wosk pszczeli i łój jelenia. Posiadała ona jedwabne opakowanie i miała postać płynu, który na usta nanosiło się przy pomocy pędzelka.

Kto wymyślił szminkę?

Szminka towarzyszy kobietom od tak wielu lat, jednak kto jest jej wynalazcą? Za prekursora szminki do ust uważa się Amerykanina Maurice’a Levy’ego. Stworzył on ten kosmetyk dla francuskiej firmy Guerlain. Skonstruowany przez niego pięciocentymetrowy sztyft został zaprezentowany w 1915 roku i był wysuwany dzięki dźwigience w obudowie.

Zanim szminka zagościła na dobre w damskich kosmetyczkach jako nieodłączny element używany do makijażu, kobiety przez wiele lat wykorzystywały ją do manifestowania równości i walki o swoje prawa.

Obecnie na rynku dostępne są szminki w niezwykle wielu odcieniach. Szczególnie sensualna jest czerwona szminka. Natomiast kobiety, którym zależy na bardzo wyrazistym i drapieżnym wyglądzie, mogą używać czarnej szminki. Istnieje również subtelna szminka dla dziewczynek o owocowym zapachu.

2 comments

  1. Szminki z XX wieku przez to, że były robione z tłuszczu, to pewnie bardziej nawilżały. Teraz szminki strasznie wysuszają usta 🙁

  2. O łaał, nie wiedziałam, że już Nefretete korzystała ze szminki! Ja myśląc, co to jest szminka, mam w głowie jej obecną formę, ale tyle lat wstecz musiało to wyglądać zupełnie inaczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *