Jak przechowywać i czyścić biżuterię?

Categories Lifestyle, UrodaPosted on
Kasetka z biżuterią

Biżuteria dla każdej kobiety stanowi bardzo ważną część uzupełniającą dla stroju. Bywa różna – złota, srebrna, z cennymi kamieniami, a także mniej lub bardziej ozdobna. To w jaki sposób ją przechowujemy i czyścimy będzie miało decydujące znaczenie jeżeli chodzi o jej stan i wygląd. Jak zrobić to prawidłowo?

Jak przechowywać biżuterię srebrną?

Sposób przechowywania srebra jest istotny z tego względu, iż ten rodzaj biżuterii jest dosyć delikatny i podatny na zmiany warunków atmosfery. Najlepiej byłoby trzymać srebro w szczelnie zamkniętych kasetkach, aby odciąć ją od dostępu powietrza oraz środowiska naturalnego. Warto przy tym także srebrną biżuterię przechowywać w foliowych woreczkach, woreczkach strunowych czy z tkaniny. Dlatego jest to takie istotne? Srebro bardzo łatwo się utlenia w kontakcie w powietrzem, przez co zaczyna się czernić oraz traci swój blask. To naturalny proces chemiczny, który jednak łatwo da się powstrzymać.

Jak przechowywać biżuterię złotą?

Złota biżuteria jest zdecydowanie odporniejsza od srebrnej, choć rzecz jasna wszystko będzie zależało także od jej jakości, im wyższa próba, tym lepiej, te o niższej (poniżej 14 karatów) zachowują się tak jak srebro i ulegają utlenieniu. Zdecydowanie więc powinno się przechowywać tę biżuterię w tych samych warunkach co srebrną, czyli w szczelnym zamknięciu, najlepiej w woreczkach foliowych czy z tkaniny i każdą biżuterię osobno.

zobacz:  Co na wypadanie włosów? Jakie są przyczyny i jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Gdzie przechowywać biżuterię?

Zostało powiedziane, że najlepiej, gdyby były to szczelne i odcięte kasetki. Szkatułek, kuferków i pudełek na biżuterię nie brakuje, warto z nich korzystać. Należy przy tym pamiętać, żeby przechowywana biżuteria nie stykała się ze sobą, istotne jest więc, by szkatułki posiadały sporo przegródek wyściełanych miękkim materiałem, można je również pooddzielać samemu. Co ważne: nie należy trzymać razem biżuterii z prawdziwych kruszców wraz z biżuterią sztuczną. Może ona porysować cenne naszyjniki czy pierścionki, a dodatkowo wpłynąć na rozwój naleciałości. Inna sprawa – naszyjników i bransoletek nigdy nie powinno się chować rozpiętych.

Szkatułka z biżuterią

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Do czyszczenia biżuterii należy podejść z dużą dozą ostrożności. Jest kilka metod wartych wykorzystania, jedną z nich jest wykorzystanie miękkich ściereczek, takich jak do czyszczenia okularów. W sklepach jubilerskich dostępne są też te specjalnie przeznaczone do czyszczenia biżuterii. Dobrze sprawdza się także używanie specjalnych preparatów do czyszczenia i polerowania srebra.

Z domowych sposobów doskonale znanym jest ten z wykorzystaniem pasty do zębów lub sody oczyszczonej. W tym drugim przypadku wystarczy nalać ciepłej wody i wymieszać w niej 2 łyżeczki sody oczyszczone i 3 łyżeczki soli, a na dnie położyć folię aluminiową. Zanurzyć w tym srebrną biżuterię i lekko poruszyć. Roztwór powinien rozpuścić zanieczyszczenia, a te powinny opaść na folię. Co ważne – biżuterię nie powinno się namaczać dłużej niż kilka minut. Następnie płucze się ją i poleruje ściereczką.

zobacz:  Trądzik w różnych miejscach – o czym może świadczyć trądzik?

Srebrną biżuterię można także wyczyścić w wodzie po gotowanych w mundurkach ziemniakach, jak również z wykorzystaniem coca-coli. Można też użyć popiołu, na przykład takiego z papierosa, który należy zwilżyć i przecierać po biżuterii (NIE używać popiołu węglowego!).

Jak czyścić złotą biżuterię?

W przypadku złota, biżuteria ta najczęściej matowieje i ciemnieje, a także pokrywa się osadem, który nie wygląda zbyt estetycznie. Żeby się go pozbyć, można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, warto pomoczyć biżuterię w osolonej wodzie. Dodaje się mniej więcej 5 łyżeczek soli i zostawia biżuterię na jakieś 4 godziny, potem wypłukuje i poleruje. Można też spróbować czyszczenia pastą do zębów, ale bez mikrogranulek. Dla zachowania koloru i blasku poleca się także polewania złotej biżuterii wódką lub spirytusem, co najmniej raz na miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *