To, jaki mamy typ cery zapisane jest w genach. Jednak to nie wszystko. Z biegiem czasu na jej stan wpływ mają czynniki zewnętrzne. Może więc całkowicie się zmienić. Warto więc sprawdzić, jaką ma się skórę, by prawidłowo o nią zadbać. Podpowiadamy, jak rozpoznać typ cery i jak dobrać do niej pielęgnację.
Typy cery
Wyróżnić można kilka typów skóry, chociaż oczywiście mogą zdarzyć się osoby, które zauważą u siebie kombinację dwóch. Wiele zależy bowiem nie tylko od genów, ale i czynników zewnętrznych, a nawet – pielęgnacji. Zła może zmieniać nieco nasze odczucia. Podstawowe rozróżnienie to cera:
- tłusta – charakteryzuje się połyskiem, który bierze się z nadmiernej produkcji sebum, czyli z łojotoku. Oprócz świecenia posiadacze skóry tłustej zauważają u siebie rozszerzone, widoczne gołym okiem pory skórne. Niestety nadmiar sebum powoduje ich zatykanie, przez co pojawiają się zaskórniki, stany zapalne, a często również trądzik. Problemy skórne umiejscowione są nie tylko na twarzy, ale i na plecach oraz klatce piersiowej. Cera tłusta jest dość gruba i mało ukrwiona, rzadko więc na niej występują rozszerzone naczynka krwionośne. Jest bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych. Co więcej, znacznie dłużej pozostaje młoda, elastyczna i gładka.
- sucha – produkuje za mało sebum przez to jest matowa, łuszczy się, brakuje jej elastyczności i miękkości. Pory są niewielkie, a zaskórniki raczej jej nie grożą. Niestety tego typu skóra bardzo szybko się starzeje. Zmarszczki pojawiają się jeszcze szybciej, gdy zbyt często wystawiana jest na słońce. Cera sucha bardzo źle reaguje na czynniki zewnętrzne, jak wiatr i mróz. Po kontakcie z wodą z mydłem lub chlorem robi się napięta. Skóra jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne, stąd jej jasnoróżowy kolor. Bardzo często pojawiają się rozszerzone naczynka.
- mieszana – łączy w sobie cechy cery tłustej i suchej. W obszarze określanym jako strefa T: czoło, nos, broda skóra jest tłusta, a na policzkach przesuszona. Jest to cera najtrudniejsza w pielęgnacji, bowiem należy ją prowadzić dwutorowo: oczyszczając i nawilżając w tych miejscach, gdzie jest to konieczne.
- normalna – właściwie występuje tylko u dzieci, mało który dorosły może się nią cieszyć. Jest to skóra gładka, elastyczna, miękka. Nie ma rozszerzonych porów, zaskórników ani zmarszczek. Naczynia krwionośne nie są widoczne.
Rodzaje cery
Oprócz takiego podziału warto uwzględnić jeszcze jeden, który oprócz samego typu ceru uwzględnia również jej problemy – często będące efektem złej pielęgnacji. Mamy więc skórę:
- wrażliwą – najczęściej odczuwa się pieczenie, swędzenie i efekt ściągnięcia, który pojawia się po umyciu cery lub zastosowaniu niektórych kosmetyków. Bardzo źle znosi kontakt z chlorowaną wodą, ekspozycję na słońcu lub wizyty w solarium, nadmierne wysuszanie powietrza w pomieszczeniach w sezonie grzewczym. Na jej wygląd ogromny wpływ ma nieprawidłowa dieta, pielęgnacja i promieniowanie UV.
- odwodnioną – wiele osób myli ją z suchą, tutaj jednak nie chodzi o zaburzoną produkcję sebum, a niewłaściwą pielęgnację, które sprawia, że skóra „traci” wodę. Najczęściej jest to wynik źle dobranych kosmetyków, na przykład z alkoholem w składzie, inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, nadmiernego złuszczania naskórka, wystawiania skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego, przyjmowanie leków.
- naczynkową – skóra jest zaczerwieniona w wyniku rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Tzw. „pajączki” szpecą skórę zwłaszcza na policzkach, brodzie i przy nosie.
Jak rozpoznać typy cery?
Najprościej określić typ cery myjąc ją beztłuszczowym kosmetykiem. Po godzinie warto przyłożyć do twarzy chusteczkę i sprawdzić, czy pojawia się na niej tłusty ślad. Jeśli jest tylko w strefie T, to jest to cera mieszana. Jeśli po umyciu od razu czuje się ściągnięcie, skóra się zaczerwienia to oznacza to, że skóra jest wrażliwa. Łuszczenie będzie objawem cery suchej.
Jak prawidłowo dbać o skórę?
W przypadku skóry normalnej zaleca się używanie kosmetyków dla dzieci, przez cały rok należy stosować kremy nawilżające z filtrami przeciwsłonecznymi. Cera sucha wymaga kosmetyków, które dostarczą jej wody, ale będą też zapobiegać jej utracie. Nie wolno wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, ani używać peelingów gruboziarnistych. Z kolei skórę tłustą należy oczyszczać, złuszczać i nawilżać. Uważać trzeba na kosmetyki na bazie alkoholu i olejów. Peeling warto nakładać zawsze, gdy skóra wykazuje taką potrzebę. Pielęgnacja skóry mieszanej nie jest łatwa. Należy mieć dwa kremy – lekki na strefę T i nawilżający do policzków. Przy cerze wrażliwej lepiej zrezygnować z peelingów.