Jak przygotować się do rozwodu? O czym warto wiedzieć?

Categories Miłość, RodzinaPosted on
rozwod-z-adwokatem

Rozwód to często długotrwały i trudny proces, z którym nie zawsze jesteśmy sobie w stanie sami poradzić. Dlatego pozew o rozwód warto złożyć z pomocą sprawdzonego adwokata, który nie tylko zadba o wszelkie niezbędne formalności, ale również zapewni wsparcie psychiczne.

Pozew o rozwód

Krok pierwszy – pozew o rozwód. Jeśli chcesz ostatecznie zakończyć swoje małżeństwo, musisz złożyć taki wniosek do sądu. Możesz zrobić to samodzielnie, jeśli czujesz się pewnie w tematyce prawnej. Jednak musisz pamiętać, że rozwód jest procesem długotrwałym, któremu towarzyszą negatywne emocje, dlatego jest też drugie rozwiązanie…

Rozwód może poprowadzić adwokat, składając wniosek za Ciebie (adwokatrodzinny.wroclaw.pl), dzięki czemu zaoszczędzisz nerwy i unikniesz niepotrzebnego stresu. Taki pozew przygotowany przez sprawdzonego adwokata nie powinien posiadać żadnych formalnych braków, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, który straciłbyś na ewentualne poprawki wniosku. Pamiętaj, że wynajęty adwokat działa na twoją korzyść, dlatego wykorzysta takie instrumenty procesowe, które najlepiej zabezpieczą twoje potrzeby.

Jak przygotować się do rozwodu?

Pamiętaj, że do rozwodu należy się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o twoje nastawienie. Zastanów się, jak możesz udowodnić przed sądem, że twoje małżeństwo powinno zostać rozwiązane. Przygotuj wszelkie dowody zdrady lub przemocy (jeśli takie zdarzenia miały miejsce podczas trwania waszego związku). Istotne okażą się nie tylko twoje wyjaśnienia, ale również zeznania świadków, wszelkie fotografie, maile, SMS-y i inne dokumenty, które będą działać na twoją korzyść.

zobacz:  Dżinsy idealnie skrojone - jak dobrać spodnie do sylwetki?

Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?

Przed podjęciem decyzji, zastanów się, co będzie dla ciebie korzystniejsze ze względów finansowych i emocjonalnych. Czy chcesz rozwodu z orzeczeniem winy wyłącznej małżonka, czy bez orzekania o winie? Zastanów się również czy chcesz utrzymywać pozytywne relacje ze swoim małżonkiem po rozwodzie, np. współuczestniczyć w procesie wychowania dzieci. To wszystko powinno przełożyć się na twoją ostateczną decyzję.

Jeśli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie, możesz liczyć na szybkie zakończenie sprawy. Pod warunkiem, że jako małżonkowie będziecie ze sobą współpracować i żaden z was nie będzie utrudniać rozprawy. Takie postępowanie pozwala również uniknąć angażowania w rozwód osób postronnych, np. rodziny czy przyjaciół. Nie będziecie musieli także ujawniać na forum publicznym intymnych szczegółów swojego życia.

Z kolei rozwód z orzeczeniem jest o wiele mniej przyjemny… Wiąże się nie tylko z ujawnieniem życia intymnego na sali sądowej, ale również dużo większą dawką negatywnych emocji. Jednak posiada też jakieś plusy – głównie finansowe. Jeśli uda ci się udowodnić, że wyłącznie twój małżonek jest winny rozkładu pożycia, to możesz liczyć na alimenty. Jednak udowodnienie wyłącznej winy może być dość trudne, dlatego w takich rozprawach warto zasięgnąć opinii sprawdzonego adwokata.

zobacz:  Szafa czy garderoba? Co wybrać do przechowywania ubrań?

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *