Jaki prezent na ślub? Co dać parze młodych z okazji ślubu?

Categories Dom, Lifestyle, MiłośćPosted on
Wiążanka ślubna

Ślub to jedna z tych niezwykłych uroczystości, która wymaga wyjątkowej oprawy. Chodzi tutaj nie tylko o ślub czy wesele, które muszą być odpowiednio przygotowane, ale i o prezenty, które goście dają nowożeńcom. Koperta to nie wszystko, a choć wydaje się najprostszym rozwiązaniem, czasem warto pomyśleć o jakimś wyjątkowym upominku. Co warto dać parze młodej w prezencie na ślub?

Jak wygląda tradycja dawania prezentów ślubnych?

Nie jest to rzecz łatwa i trzeba przyznać, że w przypadku wyboru prezentu dla pary młodej z okazji ślubu dla wielu osób jest rzeczą niezwykle trudną. Zazwyczaj wyglądać to może na kilka różnych sposobów. Coraz częściej zdarza się, że młoda para tworzy listę rzeczy, którą chcieliby dostać, a która trafia w ręce gości i do ich dyspozycji. Nie jest to jednak nadal aż tak popularne, jak tradycyjna koperta, gdzie goście składają określoną sumę do późniejszej dyspozycji przez parę młodą. To proste rozwiązanie i zwalnia szukania konkretnego prezentu, problemem może być jedynie określenie konkretnej sumy. Najczęściej jednak jest tak, że młoda para pozostawia wybór prezentu w gestii gości, nie dając żadnych wskazówek ani wytycznych. Wtedy też pojawia się problem – co dać w takim przypadku młodej parze?

zobacz:  Podstawki z kamienia to nie tylko ładny wygląd, także stabilność!

Zestaw garnków

Czym kierować się przy wyborze prezentu ślubnego?

Nie jest to proste, ale wiele będzie zależało zarówno od tego, jak blisko jesteśmy młodej pary, naszych chęci, a także możliwości finansowych. Przede wszystkim prezent na ślub warto aby był atrakcyjny (FabrykaForm.pl), co za tym idzie warto zwrócić uwagę nie tylko na jego praktyczność, ale i unikalność pod względem wizualnym. Trzeba też wziąć pod uwagę samą młodą parę i to, co może im się przydać czy po prostu spodobać. Dobrze jest też porozumieć się z innymi gośćmi, aby w razie czego nie powielić prezentu, co bywa dość częstym problemem. Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy młodej parze czegoś nie brakuje czy może jednak mają już wszystko i wystarczy kupić coś ozdobnego i symbolicznego.

Zestaw pościeli

Jakie prezenty na ślub są najczęściej wybierane?

Jeżeli chodzi o prezenty dla młodej pary, największą klasyką są z pewnością: sztućce, zestawy naczyń, garnki, pościel obrusy czy nawet małe agd (odkurzacz, lodówka, mikser). Często wymieniane są także zestawy ręczników, lampki nocne czy inne rzeczy związane z wyposażeniem wnętrz. Można też pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji i postawić na prezent niezwykle designerski, dzięki czemu nawet zakup zwykłej miski, zegara czy filiżanek może być ciekawym pomysłem, ponieważ będą to prezenty same w sobie niezwykłe w formie i wyglądzie, dzięki czemu mogą być ciekawą ozdobą w domu nowożeńców i praktycznym narzędziem do wykorzystania na co dzień.

zobacz:  Szafa czy garderoba? Co wybrać do przechowywania ubrań?

Zestaw designerskich filiżanek

Ile powinien kosztować prezent na ślub?

W tym wypadku powinno się wziąć pod uwagę kilka kwestii, przede wszystkim to jak blisko jest się młodej pary. W przypadku najbliższej rodziny, cena prezentu zazwyczaj waha się w okolicach kilku tysięcy złotych, od przyjaciół i znajomych jest to kwota ok. 500-600 złotych. Jeżeli nas za bardzo na to nie stać, czasem dobrze jest po prostu postarać się o odpowiednio dopasowany, ale wyjątkowy prezent. Podobnie sytuacja wygląda z kopertą – duży wpływ na to ma pokrewieństwo z młodą parą, wystawności przyjęcia oraz zamożności gości. Najbliższa rodzina daje zazwyczaj około 1000 złotych, przyjaciele i dalsza rodzina w granicach 500-600 złotych, pozostali goście kwotę za tzw. talerzyk, czyli tyle i le młodą parę kosztowało przygotowanie jedzenia i picia dla jednej osoby (od 150 do 250 zł za osobę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *