Jaki prezent na ślub? Co dać parze młodych z okazji ślubu?

Categories Dom, Lifestyle, MiłośćPosted on
Wiążanka ślubna

Ślub to jedna z tych niezwykłych uroczystości, która wymaga wyjątkowej oprawy. Chodzi tutaj nie tylko o ślub czy wesele, które muszą być odpowiednio przygotowane, ale i o prezenty, które goście dają nowożeńcom. Koperta to nie wszystko, a choć wydaje się najprostszym rozwiązaniem, czasem warto pomyśleć o jakimś wyjątkowym upominku. Co warto dać parze młodej w prezencie na ślub?

Jak wygląda tradycja dawania prezentów ślubnych?

Nie jest to rzecz łatwa i trzeba przyznać, że w przypadku wyboru prezentu dla pary młodej z okazji ślubu dla wielu osób jest rzeczą niezwykle trudną. Zazwyczaj wyglądać to może na kilka różnych sposobów. Coraz częściej zdarza się, że młoda para tworzy listę rzeczy, którą chcieliby dostać, a która trafia w ręce gości i do ich dyspozycji. Nie jest to jednak nadal aż tak popularne, jak tradycyjna koperta, gdzie goście składają określoną sumę do późniejszej dyspozycji przez parę młodą. To proste rozwiązanie i zwalnia szukania konkretnego prezentu, problemem może być jedynie określenie konkretnej sumy. Najczęściej jednak jest tak, że młoda para pozostawia wybór prezentu w gestii gości, nie dając żadnych wskazówek ani wytycznych. Wtedy też pojawia się problem – co dać w takim przypadku młodej parze?

zobacz:  Rocznice ślubu - nazwy i znaczenie

Zestaw garnków

Czym kierować się przy wyborze prezentu ślubnego?

Nie jest to proste, ale wiele będzie zależało zarówno od tego, jak blisko jesteśmy młodej pary, naszych chęci, a także możliwości finansowych. Przede wszystkim prezent na ślub warto aby był atrakcyjny (FabrykaForm.pl), co za tym idzie warto zwrócić uwagę nie tylko na jego praktyczność, ale i unikalność pod względem wizualnym. Trzeba też wziąć pod uwagę samą młodą parę i to, co może im się przydać czy po prostu spodobać. Dobrze jest też porozumieć się z innymi gośćmi, aby w razie czego nie powielić prezentu, co bywa dość częstym problemem. Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy młodej parze czegoś nie brakuje czy może jednak mają już wszystko i wystarczy kupić coś ozdobnego i symbolicznego.

Zestaw pościeli

Jakie prezenty na ślub są najczęściej wybierane?

Jeżeli chodzi o prezenty dla młodej pary, największą klasyką są z pewnością: sztućce, zestawy naczyń, garnki, pościel obrusy czy nawet małe agd (odkurzacz, lodówka, mikser). Często wymieniane są także zestawy ręczników, lampki nocne czy inne rzeczy związane z wyposażeniem wnętrz. Można też pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji i postawić na prezent niezwykle designerski, dzięki czemu nawet zakup zwykłej miski, zegara czy filiżanek może być ciekawym pomysłem, ponieważ będą to prezenty same w sobie niezwykłe w formie i wyglądzie, dzięki czemu mogą być ciekawą ozdobą w domu nowożeńców i praktycznym narzędziem do wykorzystania na co dzień.

zobacz:  Co na wypadanie włosów? Jakie są przyczyny i jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Zestaw designerskich filiżanek

Ile powinien kosztować prezent na ślub?

W tym wypadku powinno się wziąć pod uwagę kilka kwestii, przede wszystkim to jak blisko jest się młodej pary. W przypadku najbliższej rodziny, cena prezentu zazwyczaj waha się w okolicach kilku tysięcy złotych, od przyjaciół i znajomych jest to kwota ok. 500-600 złotych. Jeżeli nas za bardzo na to nie stać, czasem dobrze jest po prostu postarać się o odpowiednio dopasowany, ale wyjątkowy prezent. Podobnie sytuacja wygląda z kopertą – duży wpływ na to ma pokrewieństwo z młodą parą, wystawności przyjęcia oraz zamożności gości. Najbliższa rodzina daje zazwyczaj około 1000 złotych, przyjaciele i dalsza rodzina w granicach 500-600 złotych, pozostali goście kwotę za tzw. talerzyk, czyli tyle i le młodą parę kosztowało przygotowanie jedzenia i picia dla jednej osoby (od 150 do 250 zł za osobę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *