Chusteczki do prania wyłapujące kolor – czy warto je mieć?

Categories Dom, LifestylePosted on
Klamerki na sznurze

Pranie ubrań bywa często kłopotliwe, szczególnie gdy w pralce znajdują się ubrania różnych kolorów, a niektóre z nich mogą w dodatku farbować. Jak sobie z tym poradzić? Na rynku można znaleźć specjalne chusteczki zapobiegające farbowaniu, jednak czy one naprawdę działają? Czy warto jest z nich korzystać?

Czym są chusteczki do prania?

Jak sama nazwa wskazuje, chusteczki do prania, wykorzystuje się właśnie w trakcie prania. Wrzuca się je do pralki razem z praniem i tyle. Nie jest to wielka filozofia i nie wymaga od nas żadnej szczególnej czynności. Choć chusteczki do wyłapywania kolorów są na naszym rynku już od kilku lat, nie są aż tak popularne i wbrew pozorom, choć wydaje się to naprawdę genialnym wynalazkiem ułatwiającym życie wielu osobom, nie każdy o nich słyszał. Czy jednak rzeczywiście działają? Na pewno warto dowiedzieć się o nich coś więcej.

Jak działają chusteczki zapobiegające odbarwianiu?

Chusteczki do wyłapywania kolorów mają dwa podstawowe zadania. Po pierwsze jest to ochrona przed zafarbowaniem. W trakcie prania i płukania wyłapują one cząsteczki kolorów i nie pozwalają im na przedostanie się do innych ubrań. Za tym idzie także drugie istotne działanie, jakim jest utrzymanie koloru ubrań. Dzięki nim ubrania nie tylko nie farbują, ale sam ich kolor pozostaje intensywny. W ten sposób w jednym praniu można wrzucić naprawdę różne typy odzieży, także te białe, ponieważ chusteczki do prania chronią białe tkaniny przed zafarbowaniem.

zobacz:  Jak zorganizować ślub i wesele?

Jakie są zalety chusteczek do prania?

Oprócz tego, że chronią ubrania przed zafarbowaniem i pozwalają na dłuższe utrzymanie kolorów, oszczędzają także czas. Pranie ubrań w różnych barwach sprawia, że często schodzi nam na tę czynność wiele godzin, szczególnie gdy trzeba ubrania posortować według kolorów. Co za tym idzie, oszczędza się także wodę i prąd, ponieważ zamiast planować kilka cykli prania, wystarczy wszystkie ciuchy wrzucić jednocześnie nie obawiają się ich zniszczenia, z powodu obecności różnego typu ubrań i tkanin. Poza tym inną zaletą chusteczek do prania jest wspomaganie przy usuwaniu brudu, a to sprawia, że ubrania po wyjęciu z pralki są jeszcze bardziej czyste.

Jakie rodzaje chusteczek do prania wyróżniamy?

Warto wspomnieć również o tym, że na rynku można spotkać kilka rodzajów chusteczek do prania, w zależności od tego, jakie mamy potrzeby. Można tutaj więc wymienić:

  • Chusteczki wyłapujące kolor – mają one proste zadanie, zapobiegać farbowaniu ubrań w trakcie prania
  • Chusteczki odplamiające – jeżeli pierzemy ubrania wyjątkowo zabrudzone, przy których zwykłe pranie zazwyczaj sobie nie radzi, warto zastosować chusteczki odplamiające, które wspomagają proces prania przyciągając związki brudu i nie przenosząc ich na inne tkaniny
  • Chusteczki wybielające – ten typ chusteczek najbardziej odpowiedni jest przy praniu ubrań jasnych, szczególnie białych, jednym z częstych problemów w trakcie prania jest to, że ubrania pomimo stosowania odpowiednich proszków i płynów zaczynają szarzeć, dlatego też można temu zapobiec właśnie dzięki chusteczkom, które posiadają dodatkowe substancje pozwalające na zachowanie bieli
  • Chusteczki zapachowe – są one ciekawą alternatywą dla płynów do płukania i najlepiej sprawdzają się przy pralkach kondensacyjnych; z ich wykorzystaniem ubrania mają przyjemny zapach, który jednocześnie będzie się też długo utrzymywał
zobacz:  7 sposobów na udany związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *