Zmywarka – co można w niej zmywać, a czego nie?

Categories Dom, KuchniaPosted on
Naczynia stojące na zmywarce

Zmywarka to niezwykły cud techniki, który ułatwia nam życie, a konkretnie pozwala na oszczędzenie czasu przy zmywaniu. W wielu domach stała się rzeczą wręcz niezbędną, bez której ciężko byłoby nam żyć. Co jednak wiemy o zmywarkach? Co można w nich zmywać, a czego lepiej do nich nie wsadzać?

Czy warto mieć zmywarkę?

To na pewno kwestia indywidualnego podejścia, jeżeli jednak mamy dużą rodzinę i całe mnóstwo naczyń do zmywania, takie rozwiązanie jest warte rozważenia. Rzecz jasna trzeba wziąć pod uwagę to, że zmywarka zużywa więcej prądu i wody, niż przy standardowym ręcznym zmywaniu, ale i tutaj technologia poszła do przodu i coraz częściej mówi się o dużej oszczędności pod tym względem. Zanim więc zdecydujemy się na zakup zmywarki, dobrze jest rozważyć kilka podstawowych kwestii związanych z jej użytkowaniem. Z kolei gdy już ją mamy, dobrze jest wiedzieć, co można w niej myć, a co nie. Będzie to miało przede wszystkim wpływ nie tylko na rzeczy zmywane, ale i samo urządzenie, które niewłaściwie użytkowane może szybko się popsuć.

zobacz:  3 najpopularniejsze diety odchudzające

Co można myć w zmywarce?

Zmywarka uważana jest za stosunkowo bezpieczne urządzenie, w którym można umieszczać właściwie wszystkie elementy zastawy stołowej: talerze, kubki, szklanki, sztućce, naczynia szklane i ceramiczne, czy naczynia żaroodporne . W zmywarce można także myć przedmioty z tworzyw sztucznych, czyli plastikowe pojemniki (pod warunkiem, że mają specjalne oznaczenia, że wolno je myć w zmywarce).

Z powodzeniem do zmywarki możemy także wsadzić zabawki dziecięce z tworzyw sztucznych, a także dziecięce smoczki czy butelki. Blachy i duże tace także można w ten sposób myć. Z mniej typowych rzeczy, które możemy wsadzić do zmywarki zaliczyć warto: plastikowe szczotki do włosów, nożyczki do paznokci i cążki, maszynki do golenia (ręczne) czy nawet w ten sposób można umyć słuchawkę od prysznica.

Czego nie można myć w zmywarce?

Choć wydaje się, że w zmywarce można myć wszystko, istnieje dosyć szeroka lista przedmiotów których lepiej do niej nie wsadzać. Zaliczają się do tego przede wszystkim wszelkie sztućce i przedmioty z drewna i elementami drewnianymi. Z niektórymi naczyniami także trzeba uważać, szczególnie tymi z delikatnego szkła (może pęknąć) i ręcznie zdobionymi (pod wpływem wysokiej temperatury, farba może zejść). Nie powinno się także do zmywarki wkładać przedmiotów aluminiowych. Patelnie i garnki z powłokami teflonowymi także nie powinno się w ten sposób myć, ponieważ może dojść do uszkodzenia i zatracenia swoich właściwości. Podobnie źle znoszą zmywanie przedmioty z żeliwa (może pojawić się rdza), cyny i srebra (może pojawić się ciemny nalot). Jeżeli mamy przedmioty klejone, w zmywarce może dojść do ich rozklejenia

zobacz:  Jak okazywać miłość mężczyźnie?

Na co zwracać uwagę zmywając w zmywarce?

Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na oznaczenia producentów. Obecnie większość sztućców czy przedmiotów kuchennych posiada specjalne symbole, gdzie producenci zalecają konkretny sposób mycia i konserwacji. Jeżeli dopuszczają możliwość zmywania w zmywarce, to dobrze, jeżeli nie, taką rzecz zdecydowanie lepiej jest myć ręcznie. Należy stosować zasadę ostrożności, jeżeli obawiamy się zniszczenia jakiegoś przedmiotu, lepiej go do zmywarki po prostu nie wkładać. Wysoka temperatura zmywania w połączeniu z detergentami nie pozostanie bez znaczenia dla przedmiotów, lepiej więc kilka razy się zastanowić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *