Szafa czy garderoba? Co wybrać do przechowywania ubrań?

Categories Dom, LifestylePosted on
Garderoba w sypialni

Szafa czy garderoba? Co będzie lepsze, co wygodniejsze do przechowywania ubrać? Co warto wiedzieć o szafach, a co o garderobach? Zanim zaczniemy planować aranżacje mieszkania czy domu, warto jest to rozważyć.

Czym jest garderoba?

Dla wielu osób garderoba to po prostu szafa na ubrania, a wcale tak nie jest. Po pierwsze garderoby zazwyczaj zajmują więcej przestrzeni niż standardowe szafy. Poza tym, nie są to meble w stricte tego słowa znaczeniu. Garderoba to zazwyczaj specjalnie wydzielone pomieszczenie, w którym znajdują się szafki, półki czy szuflady przeznaczone do przechowywania ubrań i innych rzeczy. Tak więc garderoba najczęściej połączona jest z sypialnią, gdzie umieszcza się inne meble służące do przechowywania. Z tego też powodu, garderoby najczęściej można spotkać w domach jednorodzinnych, a nie mieszkaniach. W drugim przypadku jest po prostu zbyt mało miejsca.

Jak wybrać szafę?

Szafy nie umywają się nawet do garderoby. Są najczęściej zdecydowanie mniejsze, a co za tym idzie, możliwości przechowywania także są mniejsze. To jednak nie znaczy, że szafa zajmuje mniej miejsca niż garderoba! Wręcz przeciwnie, w końcu oprócz pudła, które postawimy trzeba się liczyć także z przestrzenią potrzebną do otwierania jej drzwi, a wtedy może się okazać, że wolnej przestrzeni mamy jeszcze mniej. Wybór szaf jest jednak na rynku naprawdę ogromny, co za tym idzie, można je dostosować do praktycznie każdych warunków jakimi dysponujemy. Ciekawą opcją jest także szafa wnękowa, czyli w zabudowie. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w praktyczny sposób.

zobacz:  Jaki prezent na ślub? Co dać parze młodych z okazji ślubu?

Co wybrać – szafę czy garderobę?

Pod wieloma względami garderoba jest zdecydowanie lepszym wyborem, jednak nie nadaje się ona do każdego pomieszczenia, szczególnie w mieszkaniach. Lepiej sprawdza się w domach i jak mamy taką możliwość, dobrze jest się na nią zdecydować. Szafy pod względem wygody i funkcjonalności nie stoją aż tak wysoko, ale jeżeli nie mamy innego wyboru, wówczas najważniejsze jest, by dobrać ją odpowiednio do wnętrza. W sklepach znajduje się naprawdę duży wybór szaf, więc i możliwości jest wiele. Można też stworzyć szafę zabudowaną, co tym bardziej pomoże z jak najlepszym dopasowaniu. Wybór więc należy do nas, ale z drugiej strony wiele też będzie zależeć o warunków, w których mieszkamy i posiadanych możliwości przestrzennych.

Projekt czy kupno szafy i garderoby?

Ktoś powie, że zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni pod garderobę to żaden problem, ale nic bardziej mylnego. Nie będzie ona spełniała swoich podstawowych funkcji, jeżeli nie zostanie odpowiednio urządzona. Dlatego najczęściej nie robi się tego samemu, tylko zleca fachowcom. Rzecz jasna trzeba wcześniej pomyśleć jaki sposób przechowywania preferujemy. Ile powinno być półek, ile szafek, ile miejsca na wieszaki. To nie jest takie proste.

zobacz:  Czy da się wybielić zęby domowymi sposobami?

W przypadku szafy wygląda to podobnie, choć jest mimo wszystko łatwiej. Kupując gotową szafę możemy wybierać spośród wielu modeli i zdecydować się na ten, który będzie dla nas najwygodniejszy. Jeżeli chodzi o szafę wnękową, tutaj sprawa jest tylko trochę bardziej skomplikowana, bo potrzebni są fachowcy, którzy ją zbudują, przymocują półki, szafki i tak dalej. Specjalne projekty nie są tu konieczne, ponieważ zazwyczaj szafy wnękowe też znajdują się w ofertach sklepów, mamy więc konkretne modele do wyboru. Chyba że chcemy zrobić taką od podstaw, wówczas trzeba postarać się nie tylko o sensowny i praktyczny projekt, ale i materiały oraz ludzi, którzy szafę zbudują.

Inna sprawa jest taka, że nawet jeżeli wybierzemy garderobę, to szaf i tak nie unikniemy. Nawet mając do dyspozycji duży metraż, w naszym domu czy mieszkaniu muszą pojawić się szafy, które niekoniecznie będą akurat w naszej sypialni, ale w innych pomieszczeniach. Wybierając więc jedną opcję, niekoniecznie rezygnuje się z drugiego. Chyba, że ma się mało miejsca – wówczas jedyną możliwością jest szafa.

zobacz:  Jak przygotować się do rozwodu? O czym warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *