Co jeść na śniadanie, aby schudnąć?

Categories Lifestyle, ZdrowiePosted on
Owsianka, płatki i truskawki

Badania wykazują, że osoby, które spożywają bogate śniadanie mają lepsze nawyki żywieniowe od osób, które pomijają ten posiłek. Śniadanie bogate w białka korzystnie wpływa na odczucie sytości, na obniżenie poziomu hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu oraz zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości. Stąd wniosek, że śniadań nie powinny unikać osoby odchudzające się. Co jednak jeść na śniadanie, aby schudnąć?

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Solidne śniadanie pozwala sprawnie funkcjonować organizmowi przez cały ranek, a ponadto poprawia pamięć i koncentrację. Najlepiej jeść śniadanie około pól godziny po przebudzeniu – dzięki temu rozbudza się metabolizm i zmusza do pracy. Warto pamiętać, że śniadanie powinno być drugim co do wielkości posiłkiem w ciągu dnia.

Naukowcy przeprowadzili wiele badań, których wyniki jednoznacznie wykazały, że osoby zjadające śniadanie mają większą odporność i są mniej narażone na otyłość. Jeśli mamy tendencję do unikania jedzenia śniadań pora to zmienić. Bez porannego posiłku organizm zwalnia metabolizm, a ponadto może nawet dojść do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W nocy żołądek wydziela sporą ilość kwasu, więc jeśli nie zjemy śniadania, możemy spodziewać się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W konsekwencji długotrwałe unikanie jedzenia śniadań może prowadzić do choroby wrzodowej.

Jakie śniadania jeść, aby schudnąć?

Oprócz tego, że warto pamiętać o jedzeniu śniadania, to dobrze jest także tak je przygotować, by było zdrowe, dietetyczne i sycące. Najważniejszym makroskładnikiem śniadania są węglowodany złożone. Dzięki nim organizm uwalnia energię przez dłuższy czas. Warto wiedzieć, że węglowodany złożone w łagodny sposób podnoszą poziom glukozy, co zapobiega jej wahaniom we krwi. Jedząc solidne, bogate w niezbędne składniki śniadanie pozbędziemy się także nawyku podjadania i bez trudu wytrzymamy do kolejnego posiłku.

zobacz:  Jak schudnąć bez restrykcyjnej diety?

Oprócz węglowodanów złożonych kolejnym bardzo ważnym składnikiem diety jest białko. To ono właśnie jest najistotniejsze podczas odchudzania, gdyż wpływa na przyspieszenie tempa metabolizmu. Podczas przygotowywania śniadania nie można zapomnieć o niewielkim dodatku tłuszczu – na kanapce powinien pojawiać się w postaci masła lub oleju. Dobrym pomysłem jest też wzbogacenie sałatki czy owsianki o orzechy, które także zawierają sporą ilość tłuszczu. Naturalnie komponując śniadaniowy jadłospis nie należy zapominać o błonniku pokarmowym, który nie tylko wspiera prawidłową pracę jelit, ale także wypełnia żołądek, więc zarazem syci. Błonnik zapobiega także sięganiu po słodkie czy słone przekąski pomiędzy posiłkami.

Jakie powinno być odchudzające śniadanie?

Wiele osób myśli, że niemożliwa jest dieta, która równocześnie będzie zakładała jedzenie pełnowartościowych śniadań. Warto jednak postawić na solidny poranny posiłek. W codziennym śniadaniu nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych przetworów zbożowych takich jak pieczywo razowe, płatki owsiane, otręby, kasza jaglana, jajka.

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem porannego posiłku są niskotłuszczowe mleko i jego przetwory, chude wędliny, chude ryby, warzywa w formie surowej (pomidor, sałata, papryka, ogórek, rzodkiewka). Warto także pamiętać o zdrowych dodatkach czyli świeżych owocach. Tu najlepiej sprawdzi się banan, jabłko, pomarańcza, truskawki czy borówki. Oczywiście oprócz porcji pełnowartościowego śniadania warto pamiętać o nawadnianiu organizmu i wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie.

zobacz:  5 sposobów na pozbycie się boczków

Czy warto jeść drugie śniadanie?

Drugie śniadanie wcale nie jest mniej ważne niż pierwsze. Odstęp między pierwszym a drugim śniadaniem powinien wynosić 3 godziny, gdyż dzięki temu uniknie się podjadania pomiędzy posiłkami. Drugie śniadanie powinno być lżejsze niż pierwsze, dlatego doskonale sprawdzi się hummus z warzywami, jogurt naturalny (może być z owocami), batonik muesli lub sałatka owocowa. Dla osób, które mają trochę więcej czasu na przygotowanie śniadania bardzo dobrą propozycją mogą okazać się pełnoziarniste naleśniki, które można jeść z serkiem, owocami lub ulubionym dżemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *