Pielęgnacja skóry twarzy jest niezwykle ważna i trudna biorąc pod uwagę różne typy cery. Dlatego też najczęściej wykorzystujemy w tym celu całego zestawu kosmetyków, które spełniają różne funkcje – oczyszczające, nawilżające, ochronne. Pozwala to na utrzymanie skóry twarzy w jak najlepszym stanie i każda kobieta powinna pamiętać, by w swojej kosmetyczce posiadać określone produkty pielęgnacyjne. Jakie?
- Jakie kosmetyki są niezbędne do pielęgnacji twarzy?
- Do czego służy płyn micelarny?
- Żel do mycia twarzy, pianki i mleczka?
- Do czego służy tonik?
- Jaki peeling do twarzy?
- Jakie kosmetyki nawilżające do twarzy?
Jakie kosmetyki są niezbędne do pielęgnacji twarzy?
W dzisiejszych czasach liczba kosmetyków używanych przy pielęgnacji twarzy, ale też i innych części ciała jest naprawdę duża. Rzecz jasna ich rodzaje i szczególne przeznaczenie powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb danej cery. Jest jednak kilka podstawowych typów kosmetyków pielęgnujących, których nie powinno zabraknąć w żadnej kobiecej kosmetyczce, a należą do nich: płyn micelarny, żel/mleczko/pianka/olejek do mycia twarzy, tonik, peeling do twarzy, krem do twarzy i pod oczy.
Do czego służy płyn micelarny?
Płyn micelarny to jeden z podstawowych kosmetyków do oczyszczania twarzy. Służy on przede wszystkim do delikatnego usuwania makijażu, bez obawy o podrażnienia skóry. W ten sposób oczyszczamy twarz z zanieczyszczeń i nawilżamy ją. Dlaczego jest tak skuteczny? To dzięki składnikom, a konkretnie micelom, związkom chemicznym, które przyciągają zanieczyszczenia jak magnes. Dodatkowo często bogate są one w inne związki, jak kwas hialuronowy, witaminy czy inne substancje, które koją i chronią skórę twarzy. Płyn micelarny przeznaczony dla każdego rodzaju cery. Często jest też zalecany do korzystania zamiast tradycyjnych żeli i pianek do mycia twarzy, co jest jednak błędnym stwierdzeniem.
Żel do mycia twarzy, pianki i mleczka?
Ważnymi kosmetykami przy oczyszczaniu skóry twarzy są również żele myjące, pianki i oleje. Mają takie samo zadanie – oczyścić skórę twarzy z zanieczyszczeń i pozostawić ją świeżą i nawilżoną. Najpopularniejszym produktem jest niewątpliwie żel do mycia twarzy, który może być przeznaczony do różnych typów cery. Mniej popularne są pianki i choć posiadają bardzo lekką konsystencję, nie tracą nic na jakości działania. Są delikatniejsze od żeli, ale nie mniej skuteczne. Można także spotkać olejki do mycia twarzy – tak, tłuszczem będziemy usuwać tłuszcz i zdecydowanie to działa.
Do czego służy tonik?
Tonik często mylony jest z płynem micelarnym albo płynem do demakijażu. Choć rzeczywiście radzi on sobie z oczyszczaniem twarzy z makijażu, to tylko wtedy, gdy jest on naprawdę lekki. Ma działanie odświeżające i antybakteryjne, a jego głównym zadaniem jest przywracanie prawidłowego pH skóry twarzy. Zazwyczaj stosuje się go po wcześniejszych zabiegach oczyszczających z użyciem płynu micelarnego i żeli myjących.
Jaki peeling do twarzy?
Peelingowanie skóry twarzy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na oczyszczenie jej z nagromadzonych zanieczyszczeń, jak również złuszcza stary naskórek. Pozwala to na poprawienie przepuszczalności skóry i jej właściwości wchłaniania. Nie korzysta się z niego codziennie, ale góra raz do dwóch razy w tygodniu. Do wyboru mamy trzy rodzaje peelingów: drobnoziarnisty, gruboziarnisty oraz enzymatyczny – powinno się je dostosować do typu cery i jej wrażliwości. Należy go używać ostrożnie, żeby nie podrażnić ani nie uszkodzić skóry.
Jakie kosmetyki nawilżające do twarzy?
Gdy oczyściłyśmy już skórę twarzy, następnym krokiem jest nałożenie odpowiednich kosmetyków pielęgnujących – kremów do twarzy, najlepiej nawilżających, dostosowanych do typu cery i jej potrzeb. Niektóre kremy można stosować na dzień, inne na noc, a są i takie na obie pory – na co się zdecydujemy, to nas wybór. Najważniejsze jest jednak to, by dostarczyć skórze najważniejszych składników odżywczych, aby mogła wyglądać świeżo i zdrowo. Równie ważne jest zadbanie o skórę pod oczami, a do tego należy zastosować osobny krem, przeznaczony właśnie do tych miejsc.