Co przyspiesza metabolizm? Sposoby na przyspieszenie przemiany materii

Categories Kuchnia, ZdrowiePosted on
Jabłko i miara

Szybka przemiana materii pozwala spalić energię, którą dostarczamy organizmowi poprzez jedzenie. To jasne, że im lepiej spala się kalorie, tym mniej tłuszczu odkłada się w tkankach. A to jest oczywiście niezbędne w procesie odchudzania. Jak przyspieszyć przemianę materii?

Szybka przemiana materii pozwala spalić energię, którą dostarczamy organizmowi poprzez jedzenie. To jasne, że im lepiej spala się kalorie, tym mniej tłuszczu odkłada się w tkankach. A to jest oczywiście niezbędne w procesie odchudzania. Jak przyspieszyć przemianę materii?

Jak przyspieszyć metabolizm?

Najlepszym remedium na odkładający się w tkankach tłuszcz jest ruch. To on pozwala spalać energię, której nieraz zbyt duże ilości dostarczamy organizmowi. Jednak osoby, które sądzą, że każdy wysiłek fizyczny przyspiesza przemianę materii są w błędzie. Badania wykazały, że najwięcej kalorii spalamy wtedy kiedy w ćwiczenia wkładamy umiarkowany wysiłek fizyczny. Zatem po serii przysiadów czy wymachów powinniśmy być tylko lekko zasapani. Forsowne ćwiczenia powinniśmy pozostawić tym osobom, które pracują nad rozbudową mięśni.

Przeprowadzone przez naukowców badania udowodniły, że aby wysiłek był efektywny przerwa między ćwiczeniami powinna wynosić 20 godzin. Jeśli jest on umiarkowany wtedy najlepiej przyspiesza krążenie krwi i pobudza tkanki i komórki do spalania tłuszczu. Warto pamiętać, że taki średnio intensywny wysiłek powinien trwać 20 minut, tyle bowiem czasu trwa czerpanie energii do kolejnego wysiłku. Po tym czasie organizm sięga po zgromadzone w organizmie zapasy, w tym po tłuszcz.

Napoje przyspieszające metabolizm

Na pewno kiedy pominiemy pierwszy posiłek dnia czyli śniadanie, możemy zapomnieć o szybszym metabolicie. Po nocnej przerwie nasz organizm potrzebuje solidnej dawki energii. Dostarczymy jej właśnie jedząc pełnowartościowe śniadanie. Komponując posiłki należy pamiętać o tym, by jednorazowo się nie przejadać. Najlepiej jeść co 3-4 godziny mniejsze porcje niż zjeść 2 razy dziennie.

Warto pamiętać, że na przyspieszenie metabolizmu ma wpływ picie wody. Dobrze zatem zrezygnować ze słodkich napojów na rzecz wody mineralnej. Metabolizm doskonale przyspiesza wypicie szklanki zimnej wody mineralnej, najlepiej z cytryną. Organizm spali trochę kalorii w momencie kiedy będzie podgrzewał wodę. Natomiast słodkie napoje mają sporo kalorii i powodują procesy fermentacyjne w jelitach. Dobrze wiedzieć, że kawa i zielona herbata także przyspieszają metabolizm poprzez fakt, że organizm po wypiciu jednej filiżanki wydziela noradrenalinę, która odpowiedzialna jest za spalanie tkanki tłuszczowej.

Co jeść, by przyspieszyć metabolizm?

Osoby, które się odchudzają powinny pamiętać, by w ich diecie nie zabrakło witaminy D, gdyż to głównie ona odpowiada za spalanie zbędnego tłuszczu. Witaminę D można dostarczyć poprzez spożywanie suplementów, z jedzeniem lub wystawiając się na promienie słońca. Co ciekawe, w przyspieszeniu metabolizmu pomaga jedzenie gorzkiej czekolady, która obniża poziom hormonu stresu i powoduje szybsze spalanie.

Chcąc przyspieszyć metabolizm warto postawić na produkty pełnoziarniste z solidną dawką błonnika. To właśnie on odpowiedzialny jest za uczucie sytości i za stymulację jelit. W diecie osób odchudzających się nie powinno zabraknąć tłustego mleka, gdyż badania udowodniły, że spożywanie wapnia efektywniej metabolizuje tłuszcze. Oczywiście przemianę materii doskonale stymuluje białko, które spala mnóstwo kalorii podczas trawienia oraz zapobiega uczuciu głodu.

Jakie przyprawy przyspieszą metabolizm?

Przyprawy takie jak ostra papryka, czarny pieprz i imbir potrafią przyspieszyć przemianę materii aż o 10%. To bardzo ważne, gdyż posiłek z dodatkiem tych przypraw o wiele szybciej zostaje strawiony, a my możemy nawet sobie pofolgować i pozwolić na dodatkowe 3 kostki gorzkiej czekolady. Imbir zaliczany jest do pokarmów rozgrzewających, a więc co za tym idzie przyspieszających przemianę materii. Główny składnik imbiru – ginerol – pozwala sięgnąć organizmowi po tłuszcz zgromadzony w okolicy brzucha i organów wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *