Z roku na rok przybywa diet odchudzających, które niemal z prędkością światła stają się coraz popularniejsze wśród osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Diety te są teraz bardziej specjalistyczne niż kilka lat temu. Tworzą je zazwyczaj osoby, które doskonale wiedzą, jakie produkty mogą nam pomóc w schudnięciu. Jakie więc obecnie są najpopularniejsze diety odchudzające?
Dieta paleo
To hit ostatnich lat. O diecie paleo można usłyszeć teraz w telewizji, przeczytać w gazecie czy Internecie. Na czym polega ta dieta? Jest ona oparta na sposobie odżywiania naszych przodków, czyli nie ma w niej produktów, które kiedyś były niedostępne. Mówi się, że paleo to powrót do natury, który przejawia się nie tylko w specjalnych posiłkach, ale też w trybie życia, w którym nie ma miejsca na pośpiech i stres. Jeżeli natomiast chodzi o dominujące w tej diecie produkty, najczęściej wybierane są warzywa, owoce, ryby, mięso, grzyby, nabiał, naturalne oleje. W diecie paleo wskazane są także głodówki i posty, co również ma zbliżać nas do natury.
Dieta FODMAP
FODMAP to dieta stworzona głównie dla osób, które mają problemy z układem pokarmowym (zespół jelita drażliwego, bóle brzucha, zaparcia). Chętnie korzystają z niej jednak osoby, którym zależy na schudnięciu. W założeniu FODMAP to dieta, w której unika się produktów z zawartością laktozy, fruktozy, fruktanów i alkoholi polihydroksylowych, ponieważ łatwo one fermentują, mają niską wchłanialność i nasilają objawy zespołu jelita drażliwego.
Co zatem można jeść w tej diecie? Przez pierwsze 6-8 tygodni należy wykluczyć z jadłospisu produkty o dużej zawartości FODMAP. Należy zatem spożywać warzywa (pomidor, ogórek, papryka, kukurydza, seler, sałata, bakłażan, słodkie ziemniaki), owoce (banan, kiwi, mandarynka, truskawki, jagody), nabiał (parmezan, mozzarella, camembert, mleko ryżowe, masło), ryby, drób, jajka, tofu, orzechy włoskie, pieczywo bezglutenowe i komosę ryżową. Po tym czasie można stopniowo rozszerzać dietę wybierając takie produkty, na które będziemy mieć wysoką tolerancję.
Dieta ketogeniczna
Coraz większą popularnością cieszy się także dieta ketogeniczna, która została stworzona dosyć dawno, bo w 1924 roku. Jest ona określana jako dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Ma ona ustalone proporcje, według których organizmowi należy dziennie dostarczać 70% tłuszczu, 20% białka i 10% węglowodanów. Dlaczego taki układ jest pomocny w odchudzaniu? Ponieważ organizm musi zacząć czerpać energię nie z węglowodanów jak do tej pory, ale z tłuszczu, dzięki temu większe jest jego zużycie. To ma kluczowy wpływ na zrzucanie zbędnych kilogramów.
Zalecane produkty w diecie ketogenicznej to: wołowina, wieprzowina, jagnięcina, kurczak, jajka, szynka, boczek, łosoś, tuńczyk, krewetki, awokado, szparagi, brokuły, kalafior, kapusta, sałata, rzodkiewka, pomidory, smalec, oliwa z oliwek, sery szwajcarskie. Istotne są także przyprawy, wśród których powinny znaleźć się m.in. papryka, pietruszka, tymianek, bazylia, kolendra czy świeża mięta.