Każdy marzy o tym, by mieć śnieżnobiały uśmiech jak osoby z pierwszych stron gazet. Nie jest to niewykonalne, wystarczy wiedzieć jak pielęgnować zęby i co zrobić, by nieco je rozjaśnić. Sposobów na piękny uśmiech nie brakuje, są wśród nich domowe metody, jak i bardziej profesjonalne. Co zatem zrobić, by móc szeroko się uśmiechać?
Białe zęby a pielęgnacja
Właściwa pielęgnacja w znacznym stopniu przyczynia się do pięknych i zdrowych zębów. Aby mieć śnieżnobiały uśmiech należy pamiętać o regularnym myciu – przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Idealnym rozwiązaniem byłoby mycie zębów po każdym posiłku. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto mieć przy sobie gumy do żucia bez cukru. W pielęgnacji ważne są też płukanki. Pomagają one usunąć bakterie z jamy ustnej, a niektóre z nich mają również właściwości wybielające, podobnie jak pasty do zębów.
Zanim rozpoczniemy wybielanie zębów domowymi sposobami, warto udać się do dentysty, by pozbyć się kamienia nazębnego. Ten prosty i szybki zabieg oczyści szkliwo, ale też automatycznie rozjaśni zęby.
Pomocne w wybielaniu mogą być również specjalne paski, lakiery i żele. Zazwyczaj znajduje się w nich nadtlenek wodoru, który oddziałuje na zęby i wpływa na ich rozjaśnienie.
Jak rozjaśnić zęby domowymi sposobami?
Da się wybielić zęby domowymi sposobami, jednak nie będą to spektakularne efekty. Chcąc mieć naprawdę śnieżnobiały uśmiech i nie mieć przy tym uszkodzonego szkliwa, lepiej udać się do stomatologa. Jeśli jednak zależy nam na rozjaśnieniu o jeden odcień czy dwa, można sięgnąć po naturalne sposoby.
Najbardziej popularne jest wybielanie zębów przy pomocy sody. Z tego środka korzystały jeszcze nasze babcie, ponieważ ma on właściwości antybakteryjne. Soda oczyszczona nadaje się głównie do płukania jamy ustnej. Można jeszcze w roztworze z nią moczyć szczoteczkę do zębów. Ten sposób ma jednak swoje minusy. Soda oczyszczona stosowana w nadmiarze może uszkodzić szkliwo, a wtedy zęby będą mniej podatne na przebarwienia.
Popularne jest również używanie soli. Można ją stosować na podobnej zasadzie co sodę oczyszczoną, czyli robić z niej płukankę. Niektórzy wykonują roztwór z solą i myją nim zęby szczoteczką. Ten sposób również nie może być stosowany zbyt często, bo chociaż rozjaśni zęby, to może uszkodzić szkliwo.
Niektórzy sięgają jeszcze po sok z cytryny. Można wcierać go w zęby np. za pomocą wacika. Niestety skuteczność tego sposoby jest niewielka, a ponadto może on doprowadzić do erozji zębów przez zawarty w cytrynie kwas.
Wybielanie zębów u stomatologa
Żadne domowe sposoby nie wybielą zębów tak jak specjalistyczne zabiegi w gabinecie dentystycznym. Możliwości jest wiele i to stomatolog powinien dopasować najlepszy sposób na rozjaśnienie zębów, biorąc pod uwagę ich stan. Najważniejsze, by nie stały się przez to bardziej wrażliwe czy podatne na uszkodzenia. Profesjonalne wybielanie zębów może się odbyć przez nałożenie idealnie dopasowanych nakładek. Dobierany jest do nich odpowiedni żel o określonym stężeniu substancji wybielających. Tych nakładek nie nosi się jednak stale, pacjent zakłada je 2x dziennie na około 2 godziny. Wybielanie może także odbyć się przez specjalne lampy. Ta metoda odbywa się już całościowo w gabinecie. Zaraz po przeprowadzonym zabiegu zęby są nadwrażliwe i należy szczególnie je pielęgnować.
Cytryna jest dobra na domowe wybielanie dłoni a nie zębów.