Jakie są zalety jogi? Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Categories Lifestyle, ZdrowiePosted on
Kobieta uprawiająca jogę

Wiele osób zastanawia się nad tym, by zacząć ćwiczyć jogę. Stała się ona na tyle popularna, że w pewnym momencie było po prostu modne uprawianie jogi. Co jednak warto o niej wiedzieć? Jakie są zalety ćwiczenia jogi i czy ma jakieś wady?

Czym jest joga?

Jogę kojarzy każdy z nas, ale może nie każdy wie czym właściwie ona jest. Nie są to zwykłe ćwiczenia, skupione na rozwoju fizycznym – joga to przede wszystkim ćwiczenie nie tylko dla ciała ale i umysłu. Nie chodzi tu o wysiłek sam w sobie, ale i o duchowe aspekty. To jedna z najstarszych tradycji samodoskonalenia oraz rozwoju wewnętrznego. Chodzi o ujarzmienie własnego ciała i umysłu poprzez nałożenie sobie dyscypliny zarówno pod względem cielesnym jak i duchowym. No i rzecz jasna chodzi o jednoczenie, to jest doprowadzenie do harmonii ciała i duszy, stworzenie wewnętrznej spójności, poznanie swoich słabych, jak i mocnych stron.

Jak joga wpływa na organizm?

Wpływ jogi na organizm jest bardzo duży, bo choć same ćwiczenia nie są mocno wysiłkowe, to regularne praktykowanie i przyjmowanie kolejnych pozycji niesie ze sobą szereg korzyści dla ciała. Przede wszystkim pozwala na zwiększenie elastyczności, a także wzmocnienie siły mięśni oraz zwiększenie witalności. Dodatkowo dzięki jodze poprawia się nasza postawa oraz poczucie równowagi. Może wspomóc problemy mięśniowo-szkieletowe, co jest udowodnione naukowo, choć przy poważnych schorzeniach konieczna jest jednak konsultacja lekarska.

zobacz:  Jak dobrać krem pod oczy odpowiedni do wieku?

Prawidłowo wykonane ćwiczenia wpływają także na poprawę metabolizmu, a to może przyczynić się także do spadku masy ciała, choć rzecz jasna samą jogą się nie odchudzimy. Ponieważ ćwiczenia działają relaksacyjnie, nasze tętno i ciśnienie krwi zwalnia. Pozwala także na pełną kontrolę oddechu, a to pomaga w odpowiednim dotlenieniu organizmu oraz zwalczaniu takich dolegliwości jak ból czy stres. Dzięki jodze można także wzmocnić odporność organizmu.

Kobieta ćwicząca jogę

Jak joga wpływa na umysł?

Dzięki ćwiczeniom jogi, wspieramy nie tylko swoje ciało, ale i umysł. W pewien sposób w trakcie ćwiczeń właśnie ten aspekt jest najważniejszy. Decydując się więc na jogę, warto wspomnieć o takich korzyściach dla naszego umysłu jak zwalczanie stresu, dzięki osiągnięciu odpowiedniego rozluźnienia ciała. Jest to także doskonały trening na uspokojenie. Dzięki tonizowaniu mięśni i regulacji pracy serca, jesteśmy w stanie zachować kontrolę i równowagę emocjonalną.

Osoby ćwiczące jogę lepiej radzą sobie z oceną sytuacji i pozostaniem w skupieniu, co ma niebagatelne znaczenie chociażby w przypadku życia zawodowego. Umiejętność koncentracji przydaje się nam zawsze. Pozwala też na zwalczenie niepokoju i złości oraz poprawia pamięć.

zobacz:  Jak dbać o cerę? Wskazówki, aby Twoja cera była bardziej zadbana

Kto może ćwiczyć jogę, a kto nie powinien?

Joga to zestaw stosunkowo prostych ćwiczeń, choć w zależności od wyboru ścieżki, niektóre pozycje mogą być trudniejsze od innych. Zaczynając więc swoją przygodę z jogą lepiej zacząć od czegoś prostszego. Dla kogo jednak joga jest przeznaczona? Ta forma ćwiczeń jest bardzo bezpieczna i można powiedzieć, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej uprawiania. Osoby z przewlekłymi chorobami, chorobami serca, cukrzycą czy nawet alzheimerem z powodzeniem mogą ją ćwiczyć i liczyć na korzyści.

Kto jednak powinien uważać? Na pewno osoby z nadciśnieniem, kobiety ciężarne, jaskrą oraz rwą kulszową. Mogą one ćwiczyć, jednak w tym przypadku przybierane pozycje powinny być odpowiednio zmodyfikowane, aby wyeliminować ryzyko kontuzji. Z czasem jednak i większym doświadczeniem, można zwiększać zaawansowanie wykonywanych pozycji.

Przeciwwskazaniem mogą być także silne bóle kręgosłupa o nieznanych przyczynach czy problemy z równowagą. Jeżeli jednak skonsultujemy się z lekarzem i specjalistami z zakresu jogi, będzie można wówczas dostosować ćwiczenia do naszych możliwości. Problem pojawia się także, gdy cierpimy na osteoporozę – ćwiczenia jogi w znacznej mierze polegają na wykręcaniu tułowia co wywiera spory nacisk na kości i stawy.

zobacz:  7 sposobów na udany związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *